Wystawa “Zbiory 734”

Szanowni Państwo, zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy “Zbiory 734” 12.05.2023 (piątek), godz. 14:00.

W grudniu 2021 roku Katedra Wzornictwa zorganizowała niewielką wystawę pt. Zbiory. Wydarzenie miało miejsce w Muzeum Miasta Gdyni i stało się początkiem cyklu prezentującego dokonania Wydziału Wzornictwa. W tekście przewodnim do wystawy dr hab. Bogumiła Jóźwicka napisała: (…) pierwotnym znaczeniu zbiory to przede wszystkim zebrany plon (…) zbiorem jest każda całość składająca się z jakichś elementów, każda „kolekcja” (…) zbiór to też stan posiadania (…). Zbiory zawierają się w sobie, tworzą części wspólne, pozwalają na wyodrębnienie z nich podzbiorów. (…) Dają się w różny sposób klasyfikować (…). Zebraliśmy je ze względu na wartości, które ze sobą niosą.

Tym razem Zbiory obejmują 734, obronione w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, projekty dyplomowe z zakresu wzornictwa. Ekspozycja jest pierwszą próbą możliwie całościowego przeglądu wzorniczych prac dyplomowych.

Materiał ilustracyjny zbioru dyplomowego pochodzi z rozproszonych źródeł – z archiwum Wydziału, Katedry Wzornictwa, od opiekunek i opiekunów projektów oraz samych Autorek i Autorów. Nie do wszystkich prac udało się dotrzeć. Zbiór posiada luki i wymaga uzupełnień. Niemniej jednak już teraz ilustruje jeden z najciekawszych aspektów rozwój wzornictwa w gdańskiej ASP.

Miejsce: Duża Aula, Targ Węglowy 6.

Wystawa będzie czynna: 13.05-31.05.2023.