Dyplomy, wystawa Wydziału Wzornictwa ASP w Gdańsku

wernisaż: 14.11.2023, godz. 14:00

wystawa czynna: 14.11 – 5.01.2023

miejsce: Galeria Schody, Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie, ul. Smoleńsk 9

Wystawa stanowić będzie drugą odsłoną współpracy obu wydziałów – swoista rewizyta – bowiem na przełomie lutego i marca 2023 r. w Auli Zbrojowni gdańskiej Akademii prezentowana była wystawa krakowskich dyplomów wzorniczych „Na fali WFP”. Teraz gościć będziemy w Krakowie – dziękujemy za zaproszenie.

W Galerii Schody WFP zaprezentowane będą łącznie 3 wystawy – wystawie dyplomów będą towarzyszyć dwie wystawy indywidualne pracowników Wydziału Wzornictwa. Wybrane 42 prace dyplomowe zrealizowane zostały w latach 2020 – 2023 w siedmiu pracowniach: Projektowania Architektury Okrętów, Designu Eksperymentalnego, Projektowania Komunikacji Wizualnej, Projektowania Mebla Seryjnego, Projektowania Produktu, Projektowania Społecznego, Projektowania Wieloaspektowego. Same nazwy pracowni sugerują aspekty, na które kładziony jest w nich główny nacisk, a prezentowane projekty – pogrupowane na wystawie właśnie pracowniami – są tego odzwierciedleniem. Dyplomanci podjęli ważkie tematy dotyczące szeroko pojmowanego dobrostanu zróżnicowanych użytkowników – począwszy od spraw najważniejszych – bezpieczeństwa i zdrowia, tematy tabu, a także projekty dla społecznie wykluczonych, kwestie komfortu zwierząt, meble, transport, wypoczynek – po rozwiązania biżuteryjne, generowane parametrycznie.

Prezentowane będą dwie wystawy indywidualne: jedna – nawiązuje bezpośrednio do prezentowanych dyplomów – to fotografie dr. Tomasza Kwiatkowskiego – pracownika Wydziału Wzornictwa, adiunkta w Pracowni Projektowania Wieloaspektowego, prezentujące wybrane kadry z życia gdańskiej Uczelni z ostatnich dwudziestu lat – obrony wzorniczych dyplomów; druga – dr. Mirosława Rekowskiego – pracownika Wydziału Wzornictwa, adiunkta w Pracowni Podstaw i Metodyki Projektowania, prezentująca jego dorobek z obszaru projektowania znaków.

dr Jakub Gołębiewski